Zkratka APGAR hodnotí vaše miminko. Víte co tato zkratka znamená?

Jaký je důvod, že vám dítě hned po narození zdravotnický personál na chvilku odebere? Proč první minuty nemůžete strávit v poklidu? Protože je nutné vašeho malého šampiona přeměřit a vyhodnotit, jak si vlastně vede. Slouží k tomu scóre APGAR.

Na první známky si vaše dítě nemusí počkat až do první třídy. Naopak, první známky dostane v době, kdy vy vlastně netušíte, co se kolem vás děje. Prožíváte poslední dobu porodní, cítíte úlevu z toho, že porod dopadl dobře, a čekáte, až do ruky dostanete své vysněné miminko. Tedy ve většině porodnic čekáte, v těch osvícenějších vám vaši životní radost přiloží na hruď alespoň na chvíli, a to už několik sekund po porodu. Proč je v tom ale na některých místech takový problém? Proč lékaři rozhodují o tom, jestli se budete se svým potomkem mazlit hned, nebo až za pár minut? A proč je třeba dítě přeměřit, převážit a vykonat další úkony hned po jeho příchodu na svět?

Nebojte, také v porodnicích, kde nejsou alternativním způsobům vedení porodu nakloněni, chápou, že prvotní dotyk matky a dítěte by měl po porodu proběhnout co nejdřív. Na druhou stranu je fakt, že vám miminko na pár sekund odnesou třeba proto, že je důležité odsát dítěti dýchací cesty – a mezitím přeměřit a udělit body podle Apgarové.

Porodníci se shodují v tom, že jsou důležitým markerem, který může predikovat úspěšnou adaptaci novorozence v dalším období. Proto byste měla vydržet, nechat si miminko zkontrolovat a pak se jím kochat. Nebojte, jde v řádech o minuty.

Co znamená tajemná zkratka

Apgar skóre porodníci kontrolují od roku 1952. Lékařka, porodní asistentka, Virginia Apgarová založila svým výzkumem nový neonatologický obor. Dlouhodobě zkoumala projevy novorozenců a nakonec je zahrnula do tabulky, kde dítě může získat dva body za každý kontrolovaný tělesný projev. Snadno si zapamatujete, o jaké jde, pokud si je mnemotechnicky přiřadíte k jednotlivým písmenům jména lékařky:

Adaptace kůže pro život mimo plodovou vodu (barva pleti, vykreslení cév)

Pulz (srdeční činnost)

Grimasy (reakce na podněty – ověření reflexu dráždivosti)

Aktivita svalů

Respirace (dýchání a jeho výkon)

Výše uvedených pět faktorů stanoví kondici dítěte a pro další pediatry či neonatology, kteří se s miminkem dostanou do styku, mají důležitou informativní a vypovídající hodnotu i o tom, jak proběhl porod, jestli během něj došlo ke komplikacím…

Skóre se měří v první minutě narození dítěte, po pěti a následně a naposledy po deseti minutách, kdy se dítě narodilo. Lékaři pak spočítají, kolika bodů ve třech časových obdobích dítě dosáhlo, a samozřejmě ideálem je, pokud se pyšníte výsledkem 10-10-10. Nemusíte se ale bát, pokud ztratíte body na barvě pokožky. Naopak situace je vážnější, pokud má dítě problémy s dýcháním i po deseti minutách od narození….

čerpáno z www.maminka.cz