Je vaše domácnosti připravena na miminko? 🙂 (pozn. na to se nejde připravit :-)))))

První týden je pro novopečené matky nejnáročnější. Jsou v nové situaci a navíc už nejsou zodpovědné jen samy za sebe, ale i za miminko, které si spolu s partnerem přinesly domů. Nebuďte však nervózní a toho malého uzlíčku se nebojte.

Skoro by se chtělo říct, že ať se na vaše první dny společného sžívání doma bude připravovat sebepečlivěji, na některé věci se zkrátka nepřipravíte. Ale ne tak docela.

Nečekejte, že se vyspíte

Psychicky se připravte na to, že prvních několik týdnů se příliš nevyspíte. Pokud se vám poštěstí a vaše miminko bude v noci zázračně hodné, budete jedině mile překvapeni. Bohužel, ale tohle není , u prvních dětí přiliš obvyklé. Je až s podivem, že novorozená miminka, která většinu dne prospí (až 20 hodin!), dokážou člověka obrat o tolik spánku.

Co s tím? Rozdělte si s partnerem noční šichty. Vy si běžte lehnout hned po večerním krmení, ať máte alespoň ty první dvě tři hodiny jisté, a na stráži zůstane partner. Uvidíte, že jít si lehnout s pocitem, že ať se děje, co se děje, příští chvíle vás nic ze spánku nevyruší, je samo o sobě nabíjející.

Co miminko potřebuje v prvních dnech doma

Postýlka, autosedačka, vanička, místo, kde budete miminko přebalovat a oblékat a kam si naskládáte plenky, tělové mléko, pár dupaček, bodíček a kabátků a hotovo. Můžete s miminkem domů. V prvních dnech toho dětičky opravdu moc nepotřebují. Hlavní je, aby byly v teple a co nejblíž u maminky a tatínka.

Připravte se na nový režim

Přes noc jste se stali rodiči. Najednou už nejste zodpovědní jen za sebe, ale i za svoje dítě. V první řadě se musíte postarat o něj a teprve až pak o sebe. Toto omračující poznání na vás plně dolehne opravdu až po porodu a ať už jste si předtím představovali váš život s dítětem jakkoli, bude pravděpodobně hodně jiný. Nenechte se tím rozladit. Nelpěte na svých dřívějších prohlášeních a nebojte se přiznat si, že teoreticky si sice můžete jít s miminkem v kočárku sednout večer do nekuřácké hospody s kamarády, ale prakticky se to zatím nedá.

Krabička první (či poslední?) záchrany

Pamatujete na kápézetky? Mimochodem nedokázaly jsme se nedávno s kamarádkou shodnout, šlo o krabičku poslední, nebo první záchrany? Nicméně stejně jako je pro skauta ztraceného v divočině životně důležitá březová kůra a provázek, zjistíte, že vaši šanci na přežití v prvních týdnech po porodu výrazně zvyšuje přítomnost určitých věcí doma.

Co patří do povinné poporodní výbavy? Rozhodně krém na bradavky a dětské opruzeniny, dudlík (možná si ho vaše miminko nevezme hned ze začátku, ale pokud nemá problémy se sáním, rozhodně neuškodí mu ho nabízet, pokud pláče), čokoláda (ta je přirozeně pro vás a věřte, kalorie budete potřebovat), kapičky na prdíky (ty pro vás nejsou) a všechny sezóny vašeho oblíbeného seriálu na DVD. Přijdou totiž dny, kdy nebudete muset k pediatrovi, ani se neobjedná žádná návštěva, a pak s partnerem ještě moc rádi zůstanete celý den v pyžamech, nanosíte si do obýváku dobroty a mezi kojením, tišením, spaním a opět kojením skouknete 10 dílů v kuse. A budete ta nejspokojenější rodinka na světě.

čerpáno z www.maminka.cz